Populārākie sportisti Latvijā


Populārākie sportisti Latvijā

Lai gan Latvija ir salīdzinoši maza valsts, kuru par mājās sauc tikai aptuveni 2 miljoni iedzīvotāju, Latvijā ir radušies daudzi izcili sportisti. Latvijā populārākie sporta veidi viennozīmīgi ir ziemas, jo gada lielāko daļu zemi klāj sniegs, tomēr, arī vasaras sporta veidi, piemēram, basketbols un teniss, ieņem nozīmīgu lomu Latvijas sporta dzīvē.

Viens no visu laiku populārākajiem sportistiem Latvijā

Jānis Daliņš ir viens no visu laiku populārākajiem sportistiem Latvijā, kas nesa Latvijas vārdu pasaulē 20. gadsimta sākumā. Jānis Daliņš ir dzimis 1904. gadā un bija latviešu vieglatlēts, kuram augstākie karjeras sasniegumi bija ātrsoļošanā. Savas karjeras laikā Jānis Daliņš uzstādija 7 pasaules rekordus un ieguva pirmo olimpisko medaļu Latvijas valstij Losandželosas Olimpiskajās spēlēs. Par savām mājām Jānis sauca Valmieru, tāpēc, mūsdienās Valmierā ir iespējams apmeklēt Jāņa Daliņa stadionu, kur sportisti no visas valsts un pasaules var trenēties mūsdienīgā stadionā.

Jānis Daliņš - populārākajiem sportistiem Latvijā

Jānis Daliņš

Kristaps Porziņģis - Latvijas basketbolists

Kristaps Porziņģis

Vienradzis, jeb basketbola brīnums

Kristaps Porziņģis ir dzimis 1995. gadā un ir viens no slavenākajiem un talantīgākajiem Latvijas basketbolistiem. Sportists ir 221 cm garš un viņš pašlaik spēlē NBA līgā, komandā Vašingtonas “Wizards”.

Porziņģis savu karjeru uzsāka jau 2012. gadā, 18 gadu vecumā, Spānijas basketbola līgas kluba Seviljas “Cajasol” sastāvā, kur lieliski parādija savas prasmes un 2014.—2015. gada sezonā tika atzīts par sezonas labāko jauno spēlētāju. 2015. gadā basketbolists savu karjeru uzsākā NBA, komandā Ņujorkas “Knicks”. Porziņģis ir ne tikai viens no populārākajiem latviešu basketbolistiem, bet arī viens no vislabāk apmaksātajiem sportistiem, jo 2019. gadā viņš parakstīja līgumu ar Dalasas “Mavericks” par 158 miljons dolāriem. 2022. gada sākumā Porziņģis tika aizmainīts uz Vašingtonas “Wizards” komandu, kur pašlaik arī spēlē.

Skeletona superzvaigzne

Martins Dukurs ir latviešu skeletonists, kas ir dzimis 1984. gadā un ir skeletona superzvaigzne gan Latvijā, gan Eiropā un pasaulē. Viņa treneris ir tēvs – Dainis Dukurs, kurš trenē arī brāli Tomasu Dukuru. Dainis Dukurs savus dēlus ir izveidojis par patiešām lieliskiem sportistiem, jo pats savulaik ir nodarbojies ar bobsleju. Martins Dukurs ir ieguvis divas sudraba medaļas olimpiskajās spēles, vienpadsmitkārtīgs pasaules kausa izcīņas sezonas kopvērtējuma uzvarētājs, kā arī seškārtējs pasaules un divpadsmitkārtējs Eiropas čempions. Martins Dukurs ir nopelniem bagāts un pēdējos gadus ieņem augstākās vietas visās sacensībās, kur viņš piedalās, kā arī viņš kļuva par pirmo Latvijas sportistu, kas uzvarējis Pasaules kausa kopvērtējumā kādā no ziemas sporta veidiem.

Martins Dukurs - latviešu skeletonists

Martins Dukurs

Oskars Melnbārdis - bobsleja pilots

Oskars Melnbārdis

Parasts lauku puisis kļūst par izcilu sportistu

Oskars Melnbārdis nāk no Valmieras puses, Kauguru ciema, kur savu bērnību pavadījis kopā ar brāli. Jau no bērnības nodarbojies ar vieglatlētiku, tāpēc iestājies Murjāņu sporta ģimnāzijā, taču bobslejam pievērsies tikai 2006. gadā, 17 gadu vecumā. Pirmos četrus savas karjeras gadus Oskars bija stūmējs Edgaram Maskalānam un Jānim Miņinam. 2010. gadā sportists veiksmīgi kļuva par bobsleja pilotu un jau otrajā sezonā kļuva par vienu no vadošajiem pilotiem pasaulē. Kopā ar savu bobsleja četrinieku Oskars Melnbārdis ir vienīgais latvietis, kopš 1990. gada, kurš izcīnījis zelta medaļu ziemas olimpiskajās spēlēs. Kopumā Oskaram ir viena zelta un divas bronzas olimpiskās medaļas, četras reizes bijis pasaules čempionāta medaļas ieguvējas, trīs reizes ieguvis medaļu Eiropas čempionātā un divas reizes pasaules junioru čempionātā. Lai gan Oskara sasniegumi ir patiešām ievērojami, pagājušā gada izskaņā viņš paziņoja par savas karjeras noslēgšanu, savas veselības dēļ. 2022. gada olimpisko spēļu laikā Oskars devās uz spēlēm kopā ar Latvijas izlasi, lai atbalstītu no trenera skatu punkta.

Hokeja zvaigzne

Latvija nenoliedzami ir hokeja lielvalsts un Artūrs Irbe ir viens no atpazīstamākajiem vārdiem hokeja pasaulē. Viņš ir dzimis 1967. gadā un ieņēma vārtsarga pozīciju. Savu karjeru spēlētājs uzsāka “Rīga Dinamo” komandā un 1988. Gadā tika atzīts par PSRS čempionāta labāko debitantu. 1990. Gadā sportists tika atzīts par pasaules čempionāta labāko vārtsargu. Spēlētājs savu karjeru NHL uzsāka 1989. Gadā Minesotas “North Stars” komandas sastāvā. Savus pirmos NHL gadus hokejists pavadīja Sanhosē “Sharks” komandas sastāvā, lieliski pierādot savas prasmes. Savu veiksmīgāko sezonu Irbe aizvadīja Karolīnas “Hurricanes” sastāvā, kad klubs negaidīti iekļuva Stenlija kausa izcīņas finālā. 2007. gadā sportists noslēdza savu karjeru un kļuva par treneri. 2010 viņš tika uzņemts IIHF Slavas zālē.

Artūrs Irbe - hokejists

Artūrs Irbe

Mārim Štromberam - ritenbrauksana

Mārim Štromberam

BMX čempions

BMX sports un riteņbraukšana Latvijā ne vienmēr ir bijusi tik populārā, bet, pateicoties Mārim Štromberam, liela daļa jaunatnes ir pievērsušies tieši BMX riteņbraukšanai. Māris Štrombers ir dzimis 1987. gadā Valmierā. Viņš ar BMX riteņbraukšanu nodarbojās jau kopš bērnības, tomēr, lielākie panākumi ir sasniegti vēlāk. Taču, treneri jau no paša sākuma redzēja sportista talantu un iespējas, jo jau kopš 2001. Gada sportists piedalījās Eiropas mēroga sacensībās, kur guva lieliskus rezultātus un godalgotas vietas.

Lielākais sportista sasniegums noteikti ir 2008. gada Pekinas olimpiskās spēles, kurās Māris ieguva zelta medaļu. Svarīgi noteikti ir pieminēt, ka šīs bija pirmās olimpiskās spēles, kurās tika iekļauta BMX riteņbraukšana, tādā veidā Štrombergs ierakstīja sevi vēstures grāmatās. Tajā pašā gadā sportists bija arī Eiropas un pasaules čempions, nostiprinot savas līdera pozīcijas. 2012. gadā sportistam izdevās atkārtot savus sasniegumus un viņš kļuva par divkārtējo olimpisko spēļu čempionu. 2018. gadā sportists paziņoja par savas karjeras beigām, tomēr turpina trenēt jaunos sportistus.